Rubycon 16SEV330M8X10.5 In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.6 837 ratings
16SEV330M8X10.5 main image
Model Number
16SEV330M8X10.5
Datasheet
16SEV330M8X10.5 PDF
Description
CAP ALUM 330UF 20% 16V SMD
In Stock : 997
Select packaging:
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Series
SEV
Packaging
Cut Tape
Capacitance
330 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Automotive
Ripple Current @ Low Frequency
330 mA @ 120 Hz
Lead Spacing
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)