Rubycon 16SEV2200M16X16.5 In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.9 898 ratings
16SEV2200M16X16.5 main image
Model Number
16SEV2200M16X16.5
Manufacturer
Rubycon
Datasheet
16SEV2200M16X16.5 PDF
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 16V SMD
In Stock : 204
Select packaging:
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
Rubycon
Series
SEV
Packaging
Cut Tape
Product Status
Active
Capacitance
2200 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Polarization
Polar
Ratings
AEC-Q200
Applications
Automotive
Ripple Current @ Low Frequency
1.15 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.3225 A @ 10 kHz
Lead Spacing
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)
0.669" (17.00mm)
Surface Mount Land Size
0.669" L x 0.669" W (17.00mm x 17.00mm)