Rubycon 16RX30680M10X16 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 870 ratings
16RX30680M10X16 main image
Model Number
16RX30680M10X16
Manufacturer
Rubycon
Datasheet
16RX30680M10X16 PDF
Description
CAP ALUM 680UF 20% 16V RADIAL
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Rubycon
Series
RX30
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Capacitance
680 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 130°C
Operating Temperature
-40°C ~ 130°C
Polarization
Polar
Ratings
AEC-Q200
Applications
Automotive
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)
0.689" (17.50mm)