Rubycon 16RX303300M16X31.5 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 856 ratings
16RX303300M16X31.5 main image
Model Number
16RX303300M16X31.5
Manufacturer
Rubycon
Datasheet
16RX303300M16X31.5 PDF
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 16V RADIAL
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Rubycon
Series
RX30
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Capacitance
3300 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 130°C
Operating Temperature
-40°C ~ 130°C
Polarization
Polar
Ratings
AEC-Q200
Applications
Automotive
Ripple Current @ Low Frequency
1.84 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.3 A @ 100 kHz
Impedance
34 mOhms
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)
1.319" (33.50mm)