Rubycon 16PX680MEFC8X11.5 In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.7 892 ratings
16PX680MEFC8X11.5 main image
Model Number
16PX680MEFC8X11.5
Manufacturer
Rubycon
Datasheet
16PX680MEFC8X11.5 PDF
Description
CAP ALUM 680UF 20% 16V RADIAL
In Stock : 1456
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
Rubycon
Series
PX
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Capacitance
680 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Polarization
Polar
Ratings
Applications
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency
480 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
576 mA @ 10 kHz
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)