Rubycon 16PX3300M10X28 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 793 ratings
16PX3300M10X28 main image
Model Number
16PX3300M10X28
Manufacturer
Rubycon
Datasheet
16PX3300M10X28 PDF
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 16V RADIAL
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Rubycon
Series
PX
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Capacitance
3300 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Polarization
Polar
Ratings
Applications
General Purpose
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)
1.161" (29.50mm)