Rubycon 16NXA47MEFCTG5X11 (2000 per Tape & Box Full Tape & Box)
4.9 682 ratings
16NXA47MEFCTG5X11 main image
Model Number
16NXA47MEFCTG5X11
Manufacturer
Rubycon
Datasheet
16NXA47MEFCTG5X11 PDF
Description
CAP ALUM 47UF 20% 16V RADIAL
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Rubycon
Series
NXA
Packaging
Tape & Box
Product Status
Active
Capacitance
47 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Polarization
Bi-Polar
Ratings
Applications
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency
54 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
81 mA @ 10 kHz
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)