Rubycon 16MS733MEFCT56.3X7 (5000 per Tape & Box Full Tape & Box)
4.9 725 ratings
16MS733MEFCT56.3X7 main image
Model Number
16MS733MEFCT56.3X7
Datasheet
16MS733MEFCT56.3X7 PDF
Description
CAP ALUM 33UF 20% 16V RADIAL
Series
MS7
Packaging
Tape & Box
Capacitance
33 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)