Rubycon 16MS56.8MEFCTZ4X5 (5000 per Tape & Box Full Tape & Box)
4.8 733 ratings
16MS56.8MEFCTZ4X5 main image
Model Number
16MS56.8MEFCTZ4X5
Datasheet
16MS56.8MEFCTZ4X5 PDF
Description
CAP ALUM 6.8UF 20% 16V RADIAL
Series
MS5
Packaging
Tape & Box
Capacitance
6.8 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
13 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
19.5 mA @ 10 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension
0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)
0.256" (6.50mm)