Rubycon 16ML150MEFCT78X7 (5000 per Tape & Box Full Tape & Box)
4.7 731 ratings
16ML150MEFCT78X7 main image
Model Number
16ML150MEFCT78X7
Manufacturer
Rubycon
Datasheet
16ML150MEFCT78X7 PDF
Description
CAP ALUM 150UF 20% 16V RADIAL
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Rubycon
Series
ML
Packaging
Tape & Box
Product Status
Active
Capacitance
150 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Polarization
Polar
Ratings
Applications
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency
125 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
150 mA @ 10 kHz
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)