Rubycon 16MH533MEFC6.3X5 Bulk sales (1 piece or more)
4.8 658 ratings
16MH533MEFC6.3X5 main image
Model Number
16MH533MEFC6.3X5
Manufacturer
Rubycon
Datasheet
16MH533MEFC6.3X5 PDF
Description
CAP ALUM 33UF 20% 16V RADIAL
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Rubycon
Series
MH5
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Capacitance
33 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Polarization
Polar
Ratings
Applications
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency
48 mA @ 120 Hz
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)
0.256" (6.50mm)