Rubycon 16LSQ27000MEFC36X50 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 887 ratings
16LSQ27000MEFC36X50 main image
Model Number
16LSQ27000MEFC36X50
Manufacturer
Rubycon
Datasheet
16LSQ27000MEFC36X50 PDF
Description
CAP ALUM 27000UF 20% 16V SCREW
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Rubycon
Series
LSQ
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Capacitance
27000 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Polarization
Polar
Ratings
Applications
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency
5.1 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
5.508 A @ 10 kHz
Lead Spacing
Size / Dimension
1.417" Dia (36.00mm)
Height - Seated (Max)
2.087" (53.00mm)