Rubycon 160VXR820MEFCSN25X40 Bulk sales (1 piece or more)
4.7 875 ratings
160VXR820MEFCSN25X40 main image
Model Number
160VXR820MEFCSN25X40
Datasheet
160VXR820MEFCSN25X40 PDF
Description
CAP ALUM 820UF 20% 160V SNAP
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Series
VXR
Capacitance
820 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
160 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
2 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)