Rubycon 160VXR1200MEFC25X50 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 722 ratings
160VXR1200MEFC25X50 main image
Model Number
160VXR1200MEFC25X50
Datasheet
160VXR1200MEFC25X50 PDF
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 160V SNAP
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Series
VXR
Capacitance
1200 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
160 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
2.3 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.45 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)
2.047" (52.00mm)