Rubycon 160USC680MEFC25X30 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 635 ratings
160USC680MEFC25X30 main image
Model Number
160USC680MEFC25X30
Datasheet
160USC680MEFC25X30 PDF
Description
CAP ALUM 680UF 20% 160V SNAP
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Series
USC
Capacitance
680 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
160 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
2.33 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.495 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)