Rubycon 160TXW68MEFR8X30 In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.7 638 ratings
160TXW68MEFR8X30 main image
Model Number
160TXW68MEFR8X30
Manufacturer
Rubycon
Datasheet
160TXW68MEFR8X30 PDF
Description
CAP ALUM 68UF 20% 160V RADIAL
In Stock : 99
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
Rubycon
Series
TXW
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Capacitance
68 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
160 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Polarization
Polar
Ratings
Applications
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency
370 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
518 mA @ 100 kHz
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)
1.280" (32.50mm)