Rubycon 160TXW470MEFC18X35 Bulk sales (1 piece or more)
4.5 879 ratings
160TXW470MEFC18X35 main image
Model Number
160TXW470MEFC18X35
Datasheet
160TXW470MEFC18X35 PDF
Description
CAP ALUM 470UF 20% 160V RADIAL
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Series
TXW
Product Status
Obsolete
Capacitance
470 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
160 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.58 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.21 A @ 100 kHz
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)
1.476" (37.50mm)