Rubycon 160TXW220MEFC16X25 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 833 ratings
160TXW220MEFC16X25 main image
Model Number
160TXW220MEFC16X25
Datasheet
160TXW220MEFC16X25 PDF
Description
CAP ALUM 220UF 20% 160V RAD TH
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Series
TXW
Product Status
Obsolete
Capacitance
220 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
160 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
940 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.31 A @ 100 kHz
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)
1.083" (27.50mm)