Rubycon 160PX22MEFCT810X12.5 (1000 per Tape & Box Full Tape & Box)
4.7 877 ratings
160PX22MEFCT810X12.5 main image
Model Number
160PX22MEFCT810X12.5
Datasheet
160PX22MEFCT810X12.5 PDF
Description
CAP ALUM 22UF 20% 160V RADIAL
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Series
PX
Packaging
Tape & Box
Capacitance
22 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
160 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
92 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
138 mA @ 10 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)
0.571" (14.50mm)