Rubycon 160PX100MEFC12.5X25 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 708 ratings
160PX100MEFC12.5X25 main image
Model Number
160PX100MEFC12.5X25
Datasheet
160PX100MEFC12.5X25 PDF
Description
CAP ALUM 100UF 20% 160V RADIAL
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Series
PX
Capacitance
100 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
160 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
320 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
384 mA @ 10 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)