Rubycon 160MXG2200MEFCSN30X45 In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.9 797 ratings
160MXG2200MEFCSN30X45 main image
Model Number
160MXG2200MEFCSN30X45
Datasheet
160MXG2200MEFCSN30X45 PDF
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 160V SNAP
In Stock : 10
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Series
MXG
Capacitance
2200 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
160 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
2.9 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
4.35 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)
1.850" (47.00mm)