Rubycon 160MXC470MEFCSN20X35 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 728 ratings
160MXC470MEFCSN20X35 main image
Model Number
160MXC470MEFCSN20X35
Datasheet
160MXC470MEFCSN20X35 PDF
Description
CAP ALUM 470UF 20% 160V SNAP
Series
MXC
Capacitance
470 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
160 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.42 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.13 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
0.787" Dia (20.00mm)
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)