Rubycon 160MXC2200MEFCSN35X45 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 882 ratings
160MXC2200MEFCSN35X45 main image
Model Number
160MXC2200MEFCSN35X45
Datasheet
160MXC2200MEFCSN35X45 PDF
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 160V SNAP
Series
MXC
Capacitance
2200 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
160 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
3.5 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
5.25 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)
1.850" (47.00mm)