Rubycon 160MXC1500MEFC30X40 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 633 ratings
160MXC1500MEFC30X40 main image
Model Number
160MXC1500MEFC30X40
Datasheet
160MXC1500MEFC30X40 PDF
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 160V SNAP
Series
MXC
Capacitance
1500 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
160 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
2.84 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
4.26 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)