Rubycon 160LLE15MEFC8X11.5 In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.5 693 ratings
160LLE15MEFC8X11.5 main image
Model Number
160LLE15MEFC8X11.5
Datasheet
160LLE15MEFC8X11.5 PDF
Description
CAP ALUM 15UF 20% 160V RADIAL
In Stock : 415
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Series
LLE
Capacitance
15 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
160 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
15000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
92 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
174 mA @ 100 kHz
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)
0.531" (13.50mm)