Rubycon 160LEX22MEFC10X12.5 In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.9 643 ratings
160LEX22MEFC10X12.5 main image
Model Number
160LEX22MEFC10X12.5
Manufacturer
Rubycon
Datasheet
160LEX22MEFC10X12.5 PDF
Description
CAP ALUM 22UF 20% 160V RADIAL
In Stock : 4381
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
Rubycon
Series
LEX
Active
Capacitance
22 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
160 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Polarization
Polar
Ratings
Applications
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency
121 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
217 mA @ 100 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)
0.571" (14.50mm)