Rubycon 10ZT1200M10X23 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 843 ratings
10ZT1200M10X23 main image
Model Number
10ZT1200M10X23
Datasheet
10ZT1200M10X23 PDF
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 10V RADIAL
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Series
ZT
Packaging
Bulk
Capacitance
1200 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
10 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)
0.984" (25.00mm)