Rubycon 10ZLJ4700M16X20 In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.6 788 ratings
10ZLJ4700M16X20 main image
Model Number
10ZLJ4700M16X20
Datasheet
10ZLJ4700M16X20 PDF
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 10V RADIAL
In Stock : 404
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Series
ZLJ
Packaging
Bulk
Capacitance
4700 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
10 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency
2.331 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.33 A @ 100 kHz
Impedance
21 mOhms
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)