Rubycon 10ZLG47MEFC5X7 Bulk sales (1 piece or more)
4.7 623 ratings
10ZLG47MEFC5X7 main image
Model Number
10ZLG47MEFC5X7
Datasheet
10ZLG47MEFC5X7 PDF
Description
CAP ALUM 47UF 20% 10V RADIAL
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Series
ZLG
Packaging
Bulk
Capacitance
47 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
10 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency
63 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
350 mA @ 100 kHz
Impedance
260 mOhms
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)