Rubycon 10ZL680MEFCT78X16 (1000 per Tape & Box Full Tape & Box)
4.9 654 ratings
10ZL680MEFCT78X16 main image
Model Number
10ZL680MEFCT78X16
Manufacturer
Rubycon
Datasheet
10ZL680MEFCT78X16 PDF
Description
CAP ALUM 680UF 20% 10V RADIAL
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Rubycon
Series
ZL
Packaging
Tape & Box
Product Status
Active
Capacitance
680 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
10 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Polarization
Polar
Ratings
Applications
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency
547.25 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
995 mA @ 100 kHz
Impedance
56 mOhms
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)
0.689" (17.50mm)