Rubycon 10YXS1500MEFC8X20 In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.8 650 ratings
10YXS1500MEFC8X20 main image
Model Number
10YXS1500MEFC8X20
Manufacturer
Rubycon
Datasheet
10YXS1500MEFC8X20 PDF
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 10V RADIAL
In Stock : 120
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
Rubycon
Series
YXS
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Capacitance
1500 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
10 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Polarization
Polar
Ratings
Applications
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency
990 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.65 A @ 100 kHz
Impedance
42 mOhms
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)