Rubycon 10YXS100MEFC5X11 In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.7 880 ratings
10YXS100MEFC5X11 main image
Model Number
10YXS100MEFC5X11
Manufacturer
Rubycon
Datasheet
10YXS100MEFC5X11 PDF
Description
CAP ALUM 100UF 20% 10V RADIAL
In Stock : 4302
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
Rubycon
Series
YXS
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Capacitance
100 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
10 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Polarization
Polar
Ratings
Applications
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency
105 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
210 mA @ 100 kHz
Impedance
580 mOhms
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)