Rubycon 10YXF68MEFCTA5X11 (2000 per Tape & Box Full Tape & Box)
4.9 751 ratings
10YXF68MEFCTA5X11 main image
Model Number
10YXF68MEFCTA5X11
Manufacturer
Rubycon
Datasheet
10YXF68MEFCTA5X11 PDF
Description
CAP ALUM 68UF 20% 10V RADIAL
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Rubycon
Series
YXF
Packaging
Tape & Box
Product Status
Active
Capacitance
68 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
10 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Polarization
Polar
Ratings
Applications
General Purpose
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)