Rubycon 10YXF100MEFC5X11 In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.9 707 ratings
10YXF100MEFC5X11 main image
Model Number
10YXF100MEFC5X11
Manufacturer
Rubycon
Datasheet
10YXF100MEFC5X11 PDF
Description
CAP ALUM 100UF 20% 10V RADIAL
In Stock : 17617
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
Rubycon
Series
YXF
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Capacitance
100 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
10 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Polarization
Polar
Ratings
Applications
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency
105 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
150 mA @ 100 kHz
Impedance
900 mOhms
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)