Rubycon 10YXA2200MEFC10X20 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 725 ratings
10YXA2200MEFC10X20 main image
Model Number
10YXA2200MEFC10X20
Manufacturer
Rubycon
Datasheet
10YXA2200MEFC10X20 PDF
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 10V RADIAL
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Rubycon
Series
YXA
Packaging
Bulk
Product Status
Obsolete
Capacitance
2200 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
10 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Polarization
Polar
Ratings
Applications
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency
860 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
989 mA @ 10 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)
0.846" (21.50mm)