Rubycon 10WA4700MEFC16X20 Bulk sales (1 piece or more)
4.6 648 ratings
10WA4700MEFC16X20 main image
Model Number
10WA4700MEFC16X20
Manufacturer
Rubycon
Datasheet
10WA4700MEFC16X20 PDF
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 10V RADIAL
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Rubycon
Series
WA
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Capacitance
4700 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
10 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Polarization
Polar
Ratings
Applications
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency
1.55 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.7825 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)