Rubycon 10SEV330M8X10.5 (500 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.8 680 ratings
10SEV330M8X10.5 main image
Model Number
10SEV330M8X10.5
Manufacturer
Rubycon
Datasheet
10SEV330M8X10.5 PDF
Description
CAP ALUM 330UF 20% 10V SMD
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Rubycon
Series
SEV
Packaging
Tape & Reel
Product Status
Active
Capacitance
330 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
10 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Polarization
Polar
Ratings
AEC-Q200
Applications
Automotive
Ripple Current @ Low Frequency
330 mA @ 120 Hz
Lead Spacing
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)