Rubycon 10NXA1000MEFC10X20 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 637 ratings
10NXA1000MEFC10X20 main image
Model Number
10NXA1000MEFC10X20
Manufacturer
Rubycon
Datasheet
10NXA1000MEFC10X20 PDF
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Rubycon
Series
NXA
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Capacitance
1000 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
10 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Polarization
Bi-Polar
Ratings
Applications
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency
378 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
453.6 mA @ 10 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)
0.846" (21.50mm)