Rubycon 10MXC15000MEFC22X35 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 630 ratings
10MXC15000MEFC22X35 main image
Model Number
10MXC15000MEFC22X35
Datasheet
10MXC15000MEFC22X35 PDF
Description
CAP ALUM 15000UF 20% 10V SNAP
Series
MXC
Packaging
Bulk
Capacitance
15000 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
10 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
2.23 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.5645 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)