Rubycon 10MS747MEFCTZ5X7 (5000 per Tape & Box Full Tape & Box)
5.0 882 ratings
10MS747MEFCTZ5X7 main image
Model Number
10MS747MEFCTZ5X7
Datasheet
10MS747MEFCTZ5X7 PDF
Description
CAP ALUM 47UF 20% 10V RADIAL
Series
MS7
Packaging
Tape & Box
Capacitance
47 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
10 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
66 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
99 mA @ 10 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)