Rubycon 10MS568MEFCTZ6.3X5 (5000 per Tape & Box Full Tape & Box)
4.9 709 ratings
10MS568MEFCTZ6.3X5 main image
Model Number
10MS568MEFCTZ6.3X5
Datasheet
10MS568MEFCTZ6.3X5 PDF
Description
CAP ALUM 68UF 20% 10V RADIAL
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Packaging
Tape & Box
Capacitance
68 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
10 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
59 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
88.5 mA @ 10 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)
0.256" (6.50mm)