Rubycon 10MS5220MEFC8X5 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 618 ratings
10MS5220MEFC8X5 main image
Model Number
10MS5220MEFC8X5
Manufacturer
Rubycon
Datasheet
10MS5220MEFC8X5 PDF
Description
CAP ALUM 220UF 20% 10V RADIAL
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Rubycon
Series
MS5
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Capacitance
220 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
10 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Polarization
Polar
Ratings
Applications
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency
145 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
174 mA @ 10 kHz
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)
0.256" (6.50mm)