Rubycon 10MH747MEFC6.3X7 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 659 ratings
10MH747MEFC6.3X7 main image
Model Number
10MH747MEFC6.3X7
Datasheet
10MH747MEFC6.3X7 PDF
Description
CAP ALUM 47UF 20% 10V RADIAL
Series
MH7
Packaging
Bulk
Capacitance
47 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
10 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
65 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
97.5 mA @ 10 kHz
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)
0.335" (8.50mm)