Rubycon 10MH722MEFCTZ5X7 (5000 per Tape & Box Full Tape & Box)
4.9 743 ratings
10MH722MEFCTZ5X7 main image
Model Number
10MH722MEFCTZ5X7
Manufacturer
Rubycon
Datasheet
10MH722MEFCTZ5X7 PDF
Description
CAP ALUM 22UF 20% 10V RADIAL
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Rubycon
Series
MH7
Packaging
Tape & Box
Product Status
Active
Capacitance
22 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
10 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Polarization
Polar
Ratings
Applications
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency
38 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
57 mA @ 10 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)
0.335" (8.50mm)