Rubycon 100ZLJ47MTA8X16 (1000 per Tape & Box Full Tape & Box)
5.0 665 ratings
100ZLJ47MTA8X16 main image
Model Number
100ZLJ47MTA8X16
Datasheet
100ZLJ47MTA8X16 PDF
Description
CAP ALUM 47UF 20% 100V RADIAL
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Series
ZLJ
Packaging
Tape & Box
Capacitance
47 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
100 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
9000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
390 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
780 mA @ 100 kHz
Impedance
200 mOhms
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)
0.689" (17.50mm)