Rubycon 100YXJ2.2MTA5X11 (2000 per Tape & Box Full Tape & Box)
4.9 607 ratings
100YXJ2.2MTA5X11 main image
Model Number
100YXJ2.2MTA5X11
Datasheet
100YXJ2.2MTA5X11 PDF
Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 100V RADIAL
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Series
YXJ
Packaging
Tape & Box
Capacitance
2.2 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
100 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
12.6 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
30 mA @ 100 kHz
Impedance
3 Ohms
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)