Rubycon 100YXF1MEFCTA5X11 (2000 per Tape & Box Full Tape & Box)
4.8 648 ratings
100YXF1MEFCTA5X11 main image
Model Number
100YXF1MEFCTA5X11
Datasheet
100YXF1MEFCTA5X11 PDF
Description
CAP ALUM 1UF 20% 100V RADIAL
Series
YXF
Packaging
Tape & Box
Capacitance
1 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
100 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Polarization
Polar
Ratings
Applications
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency
8.4 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
20 mA @ 100 kHz
Impedance
4.5 Ohms
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)