Rubycon 100VXG2700MEFCSN30X45 Bulk sales (1 piece or more)
4.8 760 ratings
100VXG2700MEFCSN30X45 main image
Model Number
100VXG2700MEFCSN30X45
Datasheet
100VXG2700MEFCSN30X45 PDF
Description
CAP ALUM 2700UF 20% 100V SNAP
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Series
VXG
Packaging
Bulk
Capacitance
2700 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
100 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
2.86 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.289 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)
1.850" (47.00mm)