Rubycon 100VXG1500MEFCSN22X50 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 644 ratings
100VXG1500MEFCSN22X50 main image
Model Number
100VXG1500MEFCSN22X50
Datasheet
100VXG1500MEFCSN22X50 PDF
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 100V SNAP
Series
VXG
Packaging
Bulk
Capacitance
1500 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
100 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Polarization
Polar
Ratings
Applications
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency
2 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.3 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)
2.047" (52.00mm)