Rubycon 100USC1800MEFCSN22X40 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 862 ratings
100USC1800MEFCSN22X40 main image
Model Number
100USC1800MEFCSN22X40
Datasheet
100USC1800MEFCSN22X40 PDF
Description
CAP ALUM 1800UF 20% 100V SNAP
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Series
USC
Packaging
Bulk
Capacitance
1800 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
100 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
2.77 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.1855 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)